Jak postępować z dokumentami po ich zniszczeniu?

Niszczenie dokumentów papierowych i nośników danych elektronicznych wiąże się z produkcją dużej ilości odpadów. Choć sama procedura utylizacja nie ma dla nas tajemnic, niewielu przedsiębiorców wie, jak postępować ze ścinkami czy nieaktywnymi dyskami twardymi. Prawidłowa ich obsługa jest kluczowa dla środowiska, dlatego nie można jej bagatelizować.

Niszczenie dokumentów – i co dalej?

Niszczenie dokumentów papierowych odbywa się przy użyciu niszczarek, które tną papier na drobne kawałeczki. Choć pozbyliśmy się zalegającej w archiwum dokumentacji, musimy poradzić sobie z – często ogromną – ilością ścinków. Co z nimi zrobić? Teoretycznie odpady to czysty papier, dlatego zgodnie z ogólną zasadą możemy umieścić je w niebieskim kuble. Problem w tym, że niszczarki tną dziś nie tylko papier, ale też inne elementy, takie jak zszywki czy nawet płyty, a te nie nadają się do niebieskiego kubła. Musielibyśmy więc każdą kartkę rozszywać, aby mieć pewność, że do niszczarki trafi tylko i wyłącznie papier. Wtedy też odpady umieszczamy w niebieskim opakowaiu, choć przy dużej ich ilości szybko będzie on pełny.

Co zrobić z nośnikami danych elektronicznych?

Jeszcze więcej problemów przysparzają nośniki danych elektronicznych, takie jak:

  • dyski twarde,
  • płyty,
  • pendrive,
  • karty dostępu,
  • karty bankowe.

Korzystamy z nich na co dzień, co wymuszone jest po części postępem technologicznym. Choć dokumenty elektroniczne są wygodne i tańsze w obróbce, utylizacja nośników danych nie jest już prostym zadaniem. Gdy przejdziemy przez cały proces niszczenia dokumentów, możemy zawieźć je do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Niektóre gminy dopuszczają wyrzucanie płyt do kubła z odpadami plastikowymi i metalowymi, jednak nie jest to powszechne rozwiązanie. Nośniki danych elektronicznych są o tyle problematyczne, że ich zniszczenie w tradycyjnych niszczarkach najczęściej nie jest możliwe. Droższy sprzęt poradzi sobie z płytą, ale już z pewnością nie z dyskiem twardym.

Co zrobić z resztkami po zniszczeniu dokumentów?

Gdy już uporamy się z niszczeniem dokumentów bieżących lub archiwalnych, pojawia się jeszcze jeden problem, a mianowicie utylizacja resztek. Rozwiązania w tej kwestii nie są jednoznaczne, a dodatkowym wyzwaniem może być fakt, iż często mamy do czynienia z dużą ilością odpadów, z którymi trzeba sobie jakoś poradzić. Chcąc uniknąć tego problemu, warto korzystać z usług specjalistów. Firma zewnętrzna niszczy dokumenty, a następnie zajmuje się utylizacją odpadów. Cała procedura odbywa się w zgodzie z obowiązującymi przepisami zarówno pod kątem ochrony danych, jak i środowiska naturalnego. Dzięki profesjonalnym usługom nie trzeba we własnym zakresie zajmować się obsługą dokumentów, które nie są już przydatne w firmie. Oczywiście, przedsiębiorcy mają taką możliwość, jednak w tym przypadku konieczne jest wypracowanie odpowiednich procedur. Z tego też powodu coraz więcej korzysta z usług zewnętrznych, dzięki którym oszczędzają czas i pieniądze.