Utrata płynności finansowej to przełomowy moment w życiu przedsiębiorstwa. Choć trudny, niekoniecznie musi prowadzić do upadłości. Przeciwnie, istnieje inna droga, a jest nią restrukturyzacja. W tym postępowaniu dłużnik dąży do odzyskania rentowności, a także stworzenia dobrych warunków do dalszego wzrostu. Sprawdź, kiedy warto przeprowadzić restrukturyzację.
Czym jest restrukturyzacja?
Restrukturyzacja firmy to postępowanie, które ma na celu przywrócenie rentowności i zawarcie układu z wierzycielami. Umożliwia też umorzenie niektórych zobowiązań. Składa się na nią wiele działań, które prowadzą do zmiany struktury aktywów i pasywów, ale też organizacji. Restrukturyzacja może być rozpatrywana na wielu polach, jednak najczęściej mówi się o niej w kontekście:
- finansowym – redukcja zadłużenia, znalezienie inwestora, ustalenie z wierzycielami warunków spłaty długów,
- majątkowym – przeniesienie własności składników majątku (aktywów i pasywów),
- operacyjnym – działania marketingowe i zarządcze,
- organizacyjnym – redukcja zatrudnienia, zmiany w procesie produkcji,
- własnościowym – zmiana struktury własnościowej.
Więcej informacji o tym, czy jest restrukturyzacja firmy i jak wygląda “od środka”, znajdziesz na https://jablonski-restrukturyzacja.pl/czym-jest-restrukturyzacja-firmy.
Kto może przeprowadzić restrukturyzację?
Restrukturyzacja to narzędzie prawne dostępne dla podmiotów mających zdolność restrukturyzacyjną. Posiadają ją niemal wszystkie podmioty gospodarcze, natomiast nie ma jej np. Skarb Państwa. Warunkiem rozpoczęcia restrukturyzacji jest znalezienie się w stanie niewypłacalności lub zagrożenia nią. Przez niewypłacalność należy rozumieć brak zdolności regulowania zobowiązań w okresie co najmniej 3 miesięcy. Najczęściej jednak sygnały ostrzegawcze pojawiają się już wcześniej, zwłaszcza jeśli firma rzetelnie prowadzi księgowość i przygotowuje na bieżąco analizy finansowe.
Kiedy warto zdecydować się na restrukturyzację?
Przeprowadzenie restrukturyzacji nie jest obowiązkowe, jednak najczęściej alternatywą dla niej jest upadłość. Zasada ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku mocno zadłużonych jednostek. Dlatego z podjęciem działań nie warto czekać. Obecnie restrukturyzację można przeprowadzić w trybie normalnym lub uproszczonym, o czym więcej dowiesz się na https://jablonski-restrukturyzacja.pl/uproszczona-restrukturyzacja. Dlaczego restrukturyzacja jest korzystnym rozwiązaniem? Ponieważ pozwala wyjść z długów, a nawet umorzyć niektóre zobowiązania. Ponadto postępowanie ukierunkowane jest na szersze zmiany, dające podwaliny dalszej działalności. W ten sposób firma zyskuje nowy start w przyszłość, mogąc realizować wyznaczone cele. Bez restrukturyzacji trudno natomiast mówić o jakiejkolwiek przyszłości. Ta najczęściej rysuje się w czarnych barwach, co wynika z niemożności spłaty zobowiązań, a tym samym ryzykiem licytacji komorniczej. Restrukturyzacja stanowi barierę tego typu działań, co często stanowi dodatkowy impuls do jej przeprowadzenia.