Ulga na start to atrakcyjne rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców, które pozwala na zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w pierwszych miesiącach jej funkcjonowania. Jednakże nie wszyscy mogą skorzystać z tego udogodnienia. Przyjrzyjmy się, kto jest uprawniony do ulgi na start, a kto nie jest w niej przewidziany.
Ulga na start – co to?
Ulga na start to ulga skierowana do przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy prowadzą działalność gospodarczą lub wznowili ją po dłuższej przerwie. Dzięki tej uldze przedsiębiorcy przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności są zwolnieni z płacenia określonych składek:
- na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe),
- na Fundusz Pracy,
- na Fundusz Solidarnościowy.
Ważne jest to, że ulga na start nie obejmuje składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ta wciąż musi być opłacana.
Kto może skorzystać z ulgi na start?
Odpowiadając na pytanie postawione w tytule tego artykułu, możemy stwierdzić, że łatwiej jest opisać przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z ulgi na start, niż tych, którzy są z niej wykluczeni. Oto okoliczności, w których można skorzystać z tego udogodnienia:
- Pierwsza działalność gospodarcza: Przedsiębiorca podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy.
- Wznowienie działalności po długiej przerwie: Przedsiębiorca wznawia działalność gospodarczą po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia.
- Forma działalności: Ulga dotyczy osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólników spółek cywilnych.
- Działalność niezwiązana z byłym pracodawcą: Przedsiębiorca nie wykonuje działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracował na etacie i wykonywał czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności.
Kto nie może skorzystać z ulgi na start? W praktyce dotyczy to wszystkich innych przedsiębiorców, którzy nie spełniają powyższych warunków.
Co jeszcze daje jednoosobowa działalność gospodarcza? Spytaj ekspertów
Uga na start w ZUS – czy warto? Jak najbardziej. Jednak pamiętaj, że jednoosobowa działalność gospodarcza to nie tylko możliwość skorzystania z ulgi na start. Przedsiębiorcy prowadzący JDG mogą cieszyć się szeregiem innych korzyści, takich jak elastyczność w podejmowaniu decyzji, możliwość zaksięgowania kosztów, odliczenia VAT oraz opcja wzięcia samochodu w leasing na korzystnych warunkach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą i o tym, jak skutecznie zarządzać swoimi finansami, skonsultuj się z Moniką Salawą, autorką bloga „Podatki Programisty”. Monika Salawa to doświadczona specjalistka, która oferuje profesjonalne doradztwo podatkowe i księgowe. Dzięki jej wiedzy i wsparciu możesz uniknąć błędów i zoptymalizować koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Skorzystaj z porad ekspertki i zadbaj o stabilność finansową swojej firmy.